Zakup auta z zagranicy – o czym należy pamiętać?

Zakup auta z zagranicy – o czym należy pamiętać?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno auta z zagranicy. Decydują o tym niższa cena pojazdów oraz przekonanie, że samochody są w lepszym stanie technicznym. Warto mieć jednak również na uwadze, że kupno pojazdów za granica wiąże się z wieloma formalnościami. Co warto mieć na uwadze przed zakupem samochodu z zagranicy?

Stan techniczny pojazdu

Nikt nie lubi kupować kota w worku. Poza tym nikt nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto. Kupując auto za granicą, warto zwrócić uwagę na jego stan techniczny. Warto sprawdzić numer nadwozia (VIN), by nie okazało się, że dany pojazd był kradziony. Obowiązkowo należy sprawdzić stan silnika, skrzyni biegów, układu hamulcowego, elektryki, karoserii oraz zawieszenie. Warto również przyjrzeć się połączeniu poszczególnych elementów karoserii, lakierowi, podłużnicom, szybom czy podłodze w bagażniku, ponieważ na ich podstawie można ocenić, czy auto jest bezwypadkowe. Dobrze skorzystać z pomocy mechanika czy rzeczoznawcy, który o wiele lepiej zna się na pojazdach i z pewnością odnajdzie to, co mogliśmy przeoczyć.

Transport

Zanim jeszcze zakupimy pojazd, warto zastanowić się, jak przetransportujemy go do Polski. Istnieją dwa rozwiązania tego problemu. Samochód można przywieźć na lawecie, jednak zwykle wiąże się to ze sporymi kosztami. Można nim również przyjechać samodzielnie, ale trzeba mieć wykupione ubezpieczenie oraz tablice rejestracyjne w lokalnym wydziale komunikacji.

Co należy zrobić po sprowadzeniu samochodu do Polski?

Po sprowadzeniu samochodu ma się 30 dni na jego zarejestrowanie. By móc tego dokonać będzie potrzebnych kilka dokumentów takich jak dowód zakupu samochodu razem z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego, dowód rejestracyjny i jego tłumaczenie wykonane przez tłumacza przysięgłego, tablice rejestracyjne samochodu, dokument potwierdzający opłacenie akcyzy, potwierdzenie opłaty recyklingowej oraz potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego, które umożliwia poruszanie się pojazdem na polskich drogach.

Na jakie wydatki należy przygotować swój portfel?

Kiedy jesteś rejestrującym pojazd po raz pierwszy w Polsce, musisz przygotować się na sporo kosztów. Opłata rejestracyjna wynosi ok. 180 zł, do tego należy doliczyć wydanie karty pojazdu, które kosztuje ok. 75 zł, przeprowadzenie badania technicznego, za które zapłacisz około 100 zł, wniesienie opłaty skarbowej – 160 zł, opłacenie akcyzy, której koszt jest proporcjonalny do pojemności silnika, przetłumaczenie dokumentów – cena tej usługi waha się od 130 zł do 250 zł oraz wniesienie opłaty recyklingowej – 250 zł.
Planując zakup auta z zagranicy, warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Warto pamiętać, że choć pozornie zakup wydaje się tańszy, należy liczyć się ze wszelkimi kosztami, które poniesiemy przy rejestracji pojazdu. Należy mieć również na uwadze, że nie warto podejmować nagłych decyzji. Lepiej na spokojnie sprawdzić stan techniczny pojazdu i mieć pewność, że będzie nam służył, niż kupić pojazd, który bardzo szybko ulegnie awarii.

Dobre rowery dostępne w sklepie Mistral.