Rosnąca popularność SUV’a w Polsce

Rosnąca popularność SUV’a w Polsce

Popularność aut sportowo-rekreacyjnych, bo takim mianem określamy SUV’y rośnie w naszym kraju z roku na rok. Sprzedaż tego typu aut już od 6 lat wzrasta przynajmniej o kilka procent. Dlaczego Polacy upodobali sobie właśnie ten rodzaj pojazdów? Jakie wady i zalety posiadają modne SUV’y? Jakie modele cieszą się największym zaufaniem kierowców? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Liczby nie kłamią

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w roku minionym opublikował badania statystyczne z których wynika, iż pojazdy segmentu SUV/Crossover stały się obiektem pożądania dużej liczby Polaków. W stosunku do roku 2016 ich sprzedaż wzrosła o blisko 100%. Poza badaniami statystycznymi w raporcie znalazły się również dane zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wyniki owych analiz w zupełności potwierdziły opinie osób ankietowanych. Aby wyniki były bardziej precyzyjne, specjaliści z SAMAR’u podzielili ów segment na tzw. podsegmenty sugerując się cenami stosunkowo nowych pojazdów oraz ich osiągami. Znaczenie miały także gabaryty, ponieważ jak doskonale wiemy – SUV SUV’owi nie jest równy. Kategorie jakie zostały wykreowane przez ekspertów ze wspomnianego instytutu to :
– Klasa B – auta małe/terenowe
– Klasa C – auta niższe -średnie/terenowo-rekreacyjne
– Klasa D – auta średnie/terenowo-rekreacyjne
-Klasa E – auta wyższe/terenowo-rekreacyjne
– Klasa dodatkowa – auta sportowo-luksusowe

Najlepsze małe auto terenowe

reanult

W pierwszej kategorii zwycięzcą został Opel Mokka, który szturmem podbił rodzimy rynek. Zaledwie w pół roku sprzedano w naszym kraju około 2600 egzemplarzy, co plasuje nas w czołówce względem krajów UE. W innych krajach Starego Kontynentu w statystykach prowadzi Renault Captur i jest to ciekawostka, bowiem Mokka jest znacznie droższa i bardziej luksusowa.
W klasie C od lat niezmiennie wiedzie prym Dacia Duster. W ostatnim półroczu sprzedano blisko 5.000 egzemplarzy, co jest wzrostem w porównaniu do wcześniejszego półrocza o blisko 9%. Tuż za sprawdzoną Dacią miejsce zajmuje Nissan Quashqai, który to został oceniony najwyżej przez ekspertów motoryzacyjnych biorących pod uwagę poziom bezpieczeństwa, osiągi, design oraz stosunek jakości względem ceny.

Więksi bracia

volvo

W trzeciej kategorii król jest tylko jeden, a jest nim Volvo XC60, który zyskał rekordową sprzedaż na poziomie 3300 sztuk. Wynik ten w porównaniu do ubiegłych miesięcy jest wyższy o około 89% i jest to zdecydowanie rekord rodzimego rynku motoryzacyjnego bez względu na sprzedaż w poszczególnych segmentach. W kolejnej klasie liderem jest Audi Q7, choć wynika sprzedażowe z ostatnich kwartałów nie zachwycają. W Polsce sprzedano zaledwie 900 egzemplarzy, co stanowi jedną z najsłabszych średnich w Europie.
W kategorii dodatkowej aut luksusowych prowadzi Bentley Bentayga. W naszym kraju znalazło się 10 śmiałków wybierających ów prestiżowy wariant SUV’a o sportowym zacięciu.
Tekst przy współpracy z https://www.centercar.pl/