Rosnąca popularność SUV’a w Polsce

Popularność aut sportowo-rekreacyjnych, bo takim mianem określamy SUV’y rośnie w naszym kraju z roku na rok. Sprzedaż tego typu aut już od 6 lat wzrasta przynajmniej o kilka procent. Dlaczego Polacy upodobali sobie właśnie ten rodzaj pojazdów? Jakie wady i zalety posiadają modne SUV’y? Jakie modele cieszą się największym zaufaniem kierowców? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Liczby nie kłamią
Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w roku minionym opublikował badania statystyczne z których wynika, iż pojazdy segmentu SUV/Crossover stały się obiektem pożądania dużej liczby Polaków. W stosunku do roku 2016 ich sprzedaż wzrosła o blisko 100%. Poza badaniami statystycznymi w raporcie znalazły się również dane zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wyniki owych analiz w zupełności potwierdziły opinie osób ankietowanych. Aby wyniki były bardziej precyzyjne, specjaliści z SAMAR’u podzielili ów segment na tzw. podsegmenty sugerując się cenami stosunkowo nowych pojazdów oraz ich osiągami. Znaczenie miały także gabaryty, ponieważ jak doskonale wiemy – SUV SUV’owi nie jest równy. Kategorie jakie zostały wykreowane przez ekspertów ze wspomnianego instytutu to :
– Klasa B – auta małe/terenowe
– Klasa C – auta niższe -średnie/terenowo-rekreacyjne
– Klasa D – auta średnie/terenowo-rekreacyjne
-Klasa E – auta wyższe/terenowo-rekreacyjne
– Klasa dodatkowa – auta sportowo-luksusowe
Najlepsze małe auto terenowe
W pierwszej kategorii zwycięzcą został Opel Mokka, który szturmem podbił rodzimy rynek. Zaledwie w pół roku sprzedano w naszym kraju około 2600 egzemplarzy, co plasuje nas w czołówce względem krajów UE. W innych krajach Starego Kontynentu w statystykach prowadzi Renault Captur i jest to ciekawostka, bowiem Mokka jest znacznie droższa i bardziej luksusowa.
W klasie C od lat niezmiennie wiedzie prym Dacia Duster. W ostatnim półroczu sprzedano blisko 5.000 egzemplarzy, co jest wzrostem w porównaniu do wcześniejszego półrocza o blisko 9%. Tuż za sprawdzoną Dacią miejsce zajmuje Nissan Quashqai, który to został oceniony najwyżej przez ekspertów motoryzacyjnych biorących pod uwagę poziom bezpieczeństwa, osiągi, design oraz stosunek jakości względem ceny.
Więksi bracia
W trzeciej kategorii król jest tylko jeden, a jest nim Volvo XC60, który zyskał rekordową sprzedaż na poziomie 3300 sztuk. Wynik ten w porównaniu do ubiegłych miesięcy jest wyższy o około 89% i jest to zdecydowanie rekord rodzimego rynku motoryzacyjnego bez względu na sprzedaż w poszczególnych segmentach. W kolejnej klasie liderem jest Audi Q7, choć wynika sprzedażowe z ostatnich kwartałów nie zachwycają. W Polsce sprzedano zaledwie 900 egzemplarzy, co stanowi jedną z najsłabszych średnich w Europie.
W kategorii dodatkowej aut luksusowych prowadzi Bentley Bentayga. W naszym kraju znalazło się 10 śmiałków wybierających ów prestiżowy wariant SUV’a o sportowym zacięciu.
Tekst przy współpracy z https://www.centercar.pl/