Popularne awarie układów hamulcowych

Blokada kół
Zdecydowana większość elementów wchodzących w skład układu hamulcowego znajduje się pod podwoziem. Z racji ulokowania narażone są one na bardzo trudne warunki, które często prowadzą do mechanicznych uszkodzeń. Oczywiście elementem najbardziej narażonym jest linka hamulcowa. Gdy jej pancerz jest uszkodzony wówczas rozpoczyna się błyskawiczny proces korodowania – efekt? Blokada kół bez względu na stosowanie dźwigni, czy przycisku nożnego. Taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie na drodze. Jak sobie poradzić z tego rodzaju awarią? Zapytaliśmy eksperta – Szymona Rybaka.
„W takich sytuacjach należy przede wszystkim zlokalizować tarcze hamulcowe. Aby dostać się do nich należy zdjąć koła. Po ich ściągnięciu w okolicy tarczy widoczna będzie linka hamulcowa, którą należy cofnąć do pozycji pierwotnej poprzez użycie siły. W tej operacji najwygodniej i najbezpieczniej użyć śrubokrętu. Po cofnięciu linki będziemy mogli dojechać do najbliższego warsztatu. Problem występuje wówczas, gdy blokadzie ulegają również szczęki. Wtedy należy zdemontować cały bęben, co nie jest łatwą czynnością…”
Pedał nożny
Popularną awarią układu hamulcowego jest również pedał nożny, który nie chce odskoczyć. Pozostaje on w pozycji nieregularnej – przy podłożu pomimo zwolnienia dźwigni. Za wszystko odpowiedzialny jest mechanizm zwalniający, który można odblokować awaryjnie, o ile znajduje się wewnątrz kabiny. Podobnie rzecz się ma z hamulcami elektrycznymi o których wspominaliśmy w pierwszej części artykułu. Tego rodzaju układ hamulcowy wymaga wówczas pociągnięcia specjalnej linki ulokowanej w bagażniku. Po jej pociągnięciu następuje zwolnienie automatycznej blokady, a dalsza jazda możliwa jest do kontynuowania.
Klasyczne rozwiązanie najlepszym?
Oczywiście każdy z rodzajów hamulca posiada swoje wady i zalety. Niestety możliwości ich wyboru są znikome z racji założeń konstruktorskich. Poszczególne marki ufają swym sposobom, zwłaszcza jeśli te są pierwotne. Zdecydowanie najbardziej wygodnym będzie hamulec automatyczny, jednak jest on narażony na większą ilość awarii. Kompromisem w tej sytuacji zdaje się być zatem klasyczny hamulec ręczny, który choć bywa irytujący, to z pewnością nas nie zawiedzie.
Więcej części można znaleźć na https://www.centercar.pl/partscatalogue/.