Największe pojazdy świata.

Największe pojazdy świata.

Monstrualne i gigantyczne – oto zestawienie największych pojazdów świata służących do szeroko pojętego transportu. Ich wielkość może przyprawić o zawrót głowy, dlatego zapnijcie pasy i trzymajcie się mocno. Oto pięć największych pojazdów w historii motoryzacji.

 

Liebherr T284.

To ciężarówka górnicza, która ujrzała światło dzienne na targach górniczych w 2012r.  Jest przeznaczona do transportu ogromnych ładunków sypkich w kopalniach odkrywkowych. Ciężarówka (zwana również wozidłem) ma naczepę funkcjonującą na zasadzie wywrotki. Porusza się dzięki silnikowi diesla w różnych wariantach – 16 cylindrowy o mocy 2700KM, oraz 20 cylindrowym o mocy 3650KM, który zasila dwa silniki elektryczne prądu zmiennego marki Siemens. Wysokość pojazdu wynosi 7.5m, zaś długość blisko 15m.  Imponująca jest masa całkowita maszyny – 203t. Jako, że pojazd służy celom wyłącznie transportowym jego maksymalna prędkość nie jest zbyt imponująca i kształtuje się na poziomie 60km/h. Szwajcarska marka Liebherr słynie z produkcji podobnych kolosów – w 2008 roku innemu modelowi przyznano tytuł największego pojazdu roku.

BiełAZ.

Bezdusznym celem białoruskiego konstruktora – Leonida Truchnova jest oficjalne pobicie rekordu Guinnessa w kwestii stworzenia największego pojazdu na świecie. Moc przeładunkowa tego dzieła współczesnej techniki wynosi aż 450t. Pojazd jest przeznaczony do transportu masy górotworu w kopalniach odkrywkowych w których panują najcięższe warunki. Innowacyjne rozwiązania pozwoliły na pracę BiełAZ’a w skrajnych warunkach atmosferycznych -50-50 stopni Celsjusza. Nowością jest zastosowanie dwóch silników diesla. Łączna masa pojazdu bez załadunku przekracza 800t. Prędkość maksymalna jaką może uzyskać to 65km/h.

Terex Titan.

Niestety w tym przypadku linia produkcyjna rozpoczyna i kończy się na unikatowym prototypie pojazdu oddziału General Motors z roku 1974. Tak ubogi stan rzeczy jest spowodowany brakiem zysków – po prostu interes okazał się mało opłacalny. Pojazd został wyposażony w 3 osie oraz 6 kół o średnicy powyżej 3m. Masa pojazdu wynosi niespełna 240t, zaś pojemność ładunku 318t. Imponujące są wymiary Terexa – długość wynosząca 21m, szerokość 8m, z kolei wysokość to aż 6.80m. Prędkość jaką mógł uzyskać ten olbrzym oscylowała wokół 50km/h. Dziś pojazd stanowi popularną atrakcję turystyczną w jednym ze stanów Kanady.

Caterpillar 797B.

caterpillar

Również wozidło przeznaczone do pracy na terenie kopalni odkrywkowych, gdzie jego celem jest transport urobku. Całkowita masa pojazdu sięga blisko 650t, ładowność wynosi dokładnie 345t. Wrażenie robi ogromny zbiornik paliwa o pojemności niespełna 7tys litrów. Prędkość maksymalna podobnie jak w poprzednich przykładach przekracza nieco 60km/h. Producenci podają w danych, iż cena kształtuje się na poziomie 5-7mln dolarów.

Komatsu 960.

Komatsu to ceniona amerykańska marka. Być może model 960 nie należy do największych na świecie i trudno stawiać go w szranki z konkurentami, ale z jego wymiary z pewnością robią duże wrażenie. Dieslowy silnik osiąga moc 3.5tys KM, z kolei długość maszyny wynosi 16m, zaś jej wysokość blisko 8m. Na szczególną uwagę zasługuje także duża ładowność przekraczająca 320t. Wywrotka przeznaczona do pracy w kopalniach odkrywkowych cieszy się ogromną popularnością na tamtejszym rynku wypierając inne marki w tym powszechnie cenionego producenta Liebherr.