Logistyk, spedytor i kierowca

Logistyk, spedytor i kierowca

Aby firma transportowa mogła działać naprawdę prężnie i rzetelnie, konieczna jest na pewno dobra i właściwie prowadzona współpraca logistyka oraz spedytora działającego w strukturach danej firmy przewozowej. Każda z tych osób ma typowo określone zadania, którymi ma się zająć, a które razem tworzą dobrze zorganizowany transport.

Ustalanie trasy

Dobre i sprawnie wykonane ustalenie trasy przejazdy, wymaga znajomości pewnych technik, umiejętności dobrego przewidywania czasu dojazdu poprzez branie pod uwagę ruchu na drogach w danych godzinach. Logistyk wszystkie potrzebne informacje może znaleźć, przeglądając odpowiednie strony internetowe, jednak niezwykle ważne jest to, aby osoba ta potrafiła wszystko powiązać w jedną całość tak, aby powstała dobrze zorganizowana trasa, która kierowca będzie mógł się jak najbardziej płynnie poruszać.

Wszelkiego rodzaju działania logistyka są niezwykle ważne zarówno dla kierowcy, jak i dla klienta, ponieważ to logistyk określa przewidywany czas dotarcia do danego punktu docelowego. Spedytor następnie informuje klienta o przewidywanym czasie dostawy i dobrze by było, aby kierowca potrafił zmieścić się w planowanym terminie. Podczas gdy logistyk planuje trasę, spedytor zajmuje się kompletowaniem zamówień oraz ustalaniem, co właściwie danego dnia ma wyjechać w przygotowaną trasę. Odpowiada również za dostępność pojazdów oraz grafiki kierowców jeżdżących w danym dniu. Jest to również bardzo odpowiedzialna praca, której zaniedbanie może niekorzystnie wpłynąć na całą organizację wysyłanego transportu.

Współpraca z kierowcą

Istotne jest również, aby zarówno logistyk, jak i spedytor mieli zawsze dobry kontakt z kierowcą. Osoba, która zajmuje się prowadzeniem pojazdu powinna być zawsze pod telefonem i informować o ewentualnych przeszkodach lub z nagła wynikłych niespodziankach w podróży. Kierowca pojazdu odpowiada również za to, aby składać spedytorowi raport na temat stanu technicznego pojazdu. Wszystkie usterki oraz nieprawidłowości powinny być natychmiastowo zgłoszone. Jest to na pewno bardzo ważny aspekt udanej współpracy rzutujący na terminowość dostawy ładunku.

Dobra współpraca wszystkich pracowników firmy transportowej przedkłada się w typowo jednoznaczny sposób na całe funkcjonowanie firmy, dlatego też powinny pracować ze sobą osoby, które się dobrze dogadują i czują komfortowo we wzajemnym towarzystwie. Bardzo ważna jest atmosfera w takiej pracy i zdecydowanie wpływa ona na rzetelne świadczenie usług transportowych przez dana firmę przewozową.