Jak założyć myjnię samochodową?

Jak założyć myjnię samochodową?

Raporty statystyczne potwierdzają, iż biznes pod postacią samochodowej myjni w obecnych realiach jest dochodowy i co istotne – bezpieczny. Rzecz jasna trudno na początku liczyć, że wzbogacimy się z dnia na dzień, co nie zmienia faktu, że racjonalizując inwestycje prędzej, czy później możemy liczyć na przyzwoity dochód. W jaki sposób założyć myjnię samochodową? Co wziąć pod uwagę podczas jej tworzenia? Zobacz ofertę kompresorów

Jaka myjnia?

Na początku warto określić wariant myjni. Do wyboru mamy dwa jej rodzaje – automatyczną oraz ręczną. Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się myjnie bezdotykowe, a zatem – automatyczne. Potwierdzają to statystyki – aż 8 na 10 osób biorących udział w ankiecie potwierdza, że korzysta z myjni automatycznych. Oczywiście skompletowanie myjni w pełni bezdotykowej i zaawansowanej technologicznie to koszt co najmniej spory. Warto zatem rozważyć opcję myjni ręcznej, której przyświeca banalny, acz skuteczny mechanizm. O charakterystykę owego mechanizmu poprosiliśmy właściciela sieci myjni samochodowych – Tomasza Kwiatkowskiego.

„Owszem – w mojej głowie świtała myśl, aby zainwestować w myjnie automatyczne, ale koszta związane z założeniem tego typu biznesu mnie przeraziły. Postanowiłem zainwestować w myjnie ręczne na których to po wrzucenia kilku monet możemy własnymi rękoma odświeżyć nasz pojazd. Koszta związane z systemem ręcznym są stosunkowo niskie. Najwięcej pieniędzy pochłania lokalizacja i środki czystości na których nie warto oszczędzać. Wyposażenie w postaci myjki wysokociśnieniowej to tak zwana wisienka na torcie…”

Lokalizacja

Lokalizacja ma tu znaczenie szczególne, bowiem jest to podstawowe kryterium wyboru myjni przez kierowców – zwłaszcza tych będących w podróży. Ale na myjniach automatycznych i ręcznych podział się nie kończy. Inne rozróżnienie dotyczy myjni tunelowych w których to kierowca wjeżdża pojazdem do swego rodzaju tunelu, a wszystkie czynności związane z myciem pojazdu są w pełni zautomatyzowane. Coraz chętniej w tego typu rozwiązania inwestują stacje benzynowe. Ten sam tunel może stać się przyczynkiem do myjni ręcznej z wykorzystaniem wspomnianej myjki wysokociśnieniowej. Rozwiązania te są jednak rzadkie.

Rozpoznanie rynku

Poza lokalizacją istotnym elementem mechanizmu zakładania samochodowej myjni jest rozpoznanie rynku. Analizę rynkową można przeprowadzić samodzielnie dzięki czemu zminimalizujemy koszta początkowe. W tym celu należy sporządzić listę myjni znajdujących się w otoczeniu, aby móc wyodrębnić rynkowe potrzeby. Badania statystyczne dowodzą, że w promieniu 10km w skali kraju znajduje się jedna myjnia. Oczywiście w dużych miastach ich zagęszczenie jest znacznie większe, dlatego warto pomyśleć o otwarciu myjni samochodowej na wsiach, bądź peryferiach. Te tereny wciąż odczuwają deficyt myjni zwłaszcza tych w wariancie zautomatyzowanym.

Jakie koszty?

Jakie są przybliżone koszta założenia profesjonalnej myjni samochodowej? Tu kolejny raz musimy odwołać się do liczb. Z tych wynika, że średni koszt założenia myjni wynosi około 500 000zł. Kluczem jest liczba stanowisk. Myjnię ręczną wyposażoną w jedno stanowisko można założyć mając na koncie około 150 000 złotych. Najbardziej kosztowna jest wspomniana lokalizacja oraz działania marketingowe. Centercar – sklep