Jak założyć myjnię samochodową?

Raporty statystyczne potwierdzają, iż biznes pod postacią samochodowej myjni w obecnych realiach jest dochodowy i co istotne – bezpieczny. Rzecz jasna trudno na początku liczyć, że wzbogacimy się z dnia na dzień, co nie zmienia faktu, że racjonalizując inwestycje prędzej, czy później możemy liczyć na przyzwoity dochód. W jaki sposób założyć myjnię samochodową? Co wziąć pod uwagę podczas jej tworzenia? Zobacz ofertę kompresorów
Jaka myjnia?
Na początku warto określić wariant myjni. Do wyboru mamy dwa jej rodzaje – automatyczną oraz ręczną. Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się myjnie bezdotykowe, a zatem – automatyczne. Potwierdzają to statystyki – aż 8 na 10 osób biorących udział w ankiecie potwierdza, że korzysta z myjni automatycznych. Oczywiście skompletowanie myjni w pełni bezdotykowej i zaawansowanej technologicznie to koszt co najmniej spory. Warto zatem rozważyć opcję myjni ręcznej, której przyświeca banalny, acz skuteczny mechanizm. O charakterystykę owego mechanizmu poprosiliśmy właściciela sieci myjni samochodowych – Tomasza Kwiatkowskiego.
„Owszem – w mojej głowie świtała myśl, aby zainwestować w myjnie automatyczne, ale koszta związane z założeniem tego typu biznesu mnie przeraziły. Postanowiłem zainwestować w myjnie ręczne na których to po wrzucenia kilku monet możemy własnymi rękoma odświeżyć nasz pojazd. Koszta związane z systemem ręcznym są stosunkowo niskie. Najwięcej pieniędzy pochłania lokalizacja i środki czystości na których nie warto oszczędzać. Wyposażenie w postaci myjki wysokociśnieniowej to tak zwana wisienka na torcie…”
Lokalizacja
Lokalizacja ma tu znaczenie szczególne, bowiem jest to podstawowe kryterium wyboru myjni przez kierowców – zwłaszcza tych będących w podróży. Ale na myjniach automatycznych i ręcznych podział się nie kończy. Inne rozróżnienie dotyczy myjni tunelowych w których to kierowca wjeżdża pojazdem do swego rodzaju tunelu, a wszystkie czynności związane z myciem pojazdu są w pełni zautomatyzowane. Coraz chętniej w tego typu rozwiązania inwestują stacje benzynowe. Ten sam tunel może stać się przyczynkiem do myjni ręcznej z wykorzystaniem wspomnianej myjki wysokociśnieniowej. Rozwiązania te są jednak rzadkie.
Polecamy: https://comparic.pl/kurs-dolara-notowania-online-comparic/
Rozpoznanie rynku
Poza lokalizacją istotnym elementem mechanizmu zakładania samochodowej myjni jest rozpoznanie rynku. Analizę rynkową można przeprowadzić samodzielnie dzięki czemu zminimalizujemy koszta początkowe. W tym celu należy sporządzić listę myjni znajdujących się w otoczeniu, aby móc wyodrębnić rynkowe potrzeby. Badania statystyczne dowodzą, że w promieniu 10km w skali kraju znajduje się jedna myjnia. Oczywiście w dużych miastach ich zagęszczenie jest znacznie większe, dlatego warto pomyśleć o otwarciu myjni samochodowej na wsiach, bądź peryferiach. Te tereny wciąż odczuwają deficyt myjni zwłaszcza tych w wariancie zautomatyzowanym.
Jakie koszty?
Jakie są przybliżone koszta założenia profesjonalnej myjni samochodowej? Tu kolejny raz musimy odwołać się do liczb. Z tych wynika, że średni koszt założenia myjni wynosi około 500 000zł. Kluczem jest liczba stanowisk. Myjnię ręczną wyposażoną w jedno stanowisko można założyć mając na koncie około 150 000 złotych. Najbardziej kosztowna jest wspomniana lokalizacja oraz działania marketingowe. Centercar – sklep