Dokumenty kierowcy

Dokumenty kierowcy

Kierowcy samochodów dostawczych mają możliwość pracy na dużych ciężarówkach lub jeszcze większych tirach. Każdy z tych pojazdów wymaga osobnego prawa jazdy, odpowiednio kategorię C lub C+E. Taki dokument daje uprawnienia do pracy na większych samochodach. Wymagane są również bardzo często odpowiedniego rodzaju badania potwierdzające to, że dana osoba może prowadzić tak duży pojazd. Do badań tych będą nalezały między innymi psychotesty.

Rodzaje samochodów dostawczych

Nie każdy samochód dostawczy wymaga jakiegoś innego dodatkowego dokumentu. Mniejsze ciężarówki i samochody transportowe mogą być obsługiwane przez osoby ze standardową kategorią B. Firmy transportowe wykorzystują jednak najczęściej duże ciężarówki oraz tiry, a takie pojazdy wymagają już większych umiejętności i predyspozycji.

Najbardziej skomplikowana jest oczywiście jazda tirem, gdyż maszyna ta posiada przyczepy, którymi trzeba umieć odpowiednio manewrować, co jest istotne zwłaszcza podczas skręcania lub cofania. Zakręty dużymi ciężarówkami też wyglądają nieco inaczej niż w samochodach osobowych, jednak rozmiar takiego auta nie jest dużo większy i sam skręt nie jest tak skomplikowany. Osoby, które decydują się na zrobienie prawa jazdy na auta dostawcze, zazwyczaj wybierają kategorię C+E, gdyż taki dokument daje im uprawnienia do kierowania zarówno ciężarówkami jak i tirami, co znacznie zwiększa szanse na zdobycie dobrej pracy, jako kierowca.

Przejazdy krajowe i zagraniczne

Duże firmy transportowe, handlowe oraz produkcyjne bardzo często wysyłają samochody dostawcze z załadowanym towarem poza granice kraju. Towary dowożone są do salonów, sklepów, a także klientów indywidualnych. Trasa poza granice kraju wiąże się oczywiście z przedłużoną trasą i zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Firma opłaca kierowcy noclegi oraz pożywienie na czas przebywania w trasie. Jest to zatem bardzo opłacalna posada, która spotyka się z dość dobrą opinią osób, które pracują w takim zawodzie. Niektórzy jednak rezygnują z możliwości wyjazdów zagranicznych i decydują się na pracę jako kierowca krajowy, głównie ze względu na rodzinę. Zarobki w takim przypadku są nieco mniejsze, lecz pozwalają na regularne wizyty w domu i przebywanie z bliskimi, a dla wielu osób jest to bardzo dużym plusem. Każdy, kto ma rodzinę chciałby przecież przebywać z nią jak najczęściej. Wyjazdy poza granice kraju wiążą się niestety z częstą nieobecnością w domu, dlatego niektóre osoby odrzucają czy tez odkładają na inny, znacznie dogodniejszy okres taką pracę.

Polecamy: