Czym jest numer VIN i do czego służy?

Kupując samochód, często mamy wątpliwości nie tylko, czy pochodzi on z legalnego źródła i nie jest kradziony, ale także czy jego osiągi, przebieg czy inne kwestie nie zostały zmienione. Dlatego właśnie od wielu lat w świecie motoryzacji króluje tzw. numer VIN, który odpowiada za uwierzytelnienie informacji o pojeździe. Jak działa i gdzie można go spotkać?
VIN
VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) jest unikalnym w skali międzynarodowej identyfikatorem pojazdów silnikowych, zwykle umieszczonym na naklejce przymocowanej na stałe do karoserii samochodu lub wybitej w samym nadwoziu.
Tłoczenie VIN jest zwykle wykonywane przez wstępnie uformowane matryce, zazwyczaj umieszczane jest na trudno dostępnej i wymiennej części szkieletu podtrzymującego. W bardziej nowoczesnych samochodach jest często stemplowane w kilku miejscach, oprócz podstawowego położenia również w widoku krawędzi osłony przedniej szyby oraz w innych, nieujawnionych miejscach.
Z czego się składa?
Liczba to 17 liter i cyfr, jej format został określony przez normę od 1983 r. (ISO 3779: 1983). W Ameryce Północnej przypisanie liczb jest jeszcze bardziej precyzyjne niż norma, więc VIN ma dodatkowe informacje. Generalnie numer ten ma za zadanie wskazać na konkretny model samochodu, by nie było wątpliwości, że jest on jedyny i jego historia wiąże się z różnego rodzaju operacjami, które zawsze mogą być sprawdzone dokładnie i bez cienia wątpliwości.
Pierwsze trzy znaki kodu są określane jako WMI (World Manufacturer Identifier) i są opisane przez producenta pojazdu. Kody są wyraźnie przypisane wszystkim globalnym producentom tak, by nie było problemu z identyfikacją właściwego modelu. Dla producentów małych serii (do 500 samochodów rocznie) trzeci znak to 9, a pozostałe trzy znaki znajdują się na pozycjach 13, 14 i 15. I odwrotnie, duzi producenci otrzymują kilka kodów. Inne kody obowiązują przy autobusach, a jeszcze inne przy samochodach ciężarowych. Ta sekcja jest jedyną naprawdę ściśle obowiązkową częścią kodu.
Opisowy kod pojazdu to znaki na pozycjach 4-9. Są one nazywane sekcją deskryptora pojazdu (VDS) i wskazują model danego pojazdu. Każdy producent może zaprojektować wybraną etykietę. W Ameryce Północnej cyfra 9 jest zarezerwowana jako cyfra kontrolna: zapewnia, że błąd nadzoru zostanie wykryty jako nieprawidłowy numer VIN. W Europie takie zabezpieczenie nie występuje.
VIS
Pozycje 10–17 są określane jako VIS (Vehicle Identifier Section) i tworzą numer seryjny, który jednoznacznie identyfikuje konkretny pojazd. Mechanizm przydzielania tych liczb pozostawia się do uznania producenta, ale niektóre znaki mają często szczególne znaczenie: znak 10 pozycji bardzo często (w Ameryce Północnej zawsze) określa rok modelowy samochodu (który nie jest rokiem produkcji). Numer 11 zazwyczaj określa konkretną fabrykę producenta itp. https://www.centercar.pl/
Warto znać numer VIN, gdyż jest on gwarantem jakości wykonania samochodu oraz potwierdza rzetelność sprzedawcy i dba bezpieczeństwo kupujących.
Polecamy także: https://www.daktela.com/pl/aktywne-call-center/